-->

Zgrzytanie zębami u dzieci

Zgrzytanie zębami u dzieci to dość powszechny problem, występujący zarówno u chłopców, jak i dziewczynek w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. U większości maluchów problem mija z wiekiem samoistnie, jednak istnieją również wyjątki. Zgrzytanie zębów określane jest jako bruksizm i występuje przeważnie w nocy. U dzieci powiązane jest z wymianą zębów mlecznych na stałe i uważane za normę fizjologiczną. Jeżeli jednak podłoże problemu jest inne, a zgrzytanie zębami nie ustępuje, konieczne jest leczenie.

 

Zgrzytanie zębami u dzieci
fot. pixabay

Dlaczego dziecko zgrzyta zębami?

Zgrzytanie zębami u dzieci z jednej strony uważane jest za normę, z drugiej strony jeżeli problem zamiast znikać, pogłębia się, przyczyny mogą być różne. Pewne jest jedynie to, że niezwykle popularne są hasła: zgrzytanie zębami u dzieci, a robaki, wiążące w jakikolwiek sposób wystąpienie bruksizmu z pasożytami to mit. Nie istnieją żadne badania naukowe, potwierdzające tą tezę. Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci mogą być następujące:
Sytuacje stresowe — dzieci mogą zgrzytać zębami, gdy nie radzą sobie z emocjami. Jest to powiązane z niedojrzałością mięśniowo-nerwową.
Czynniki miejscowe — zaburzenia zgryzu, a dokładniej zaburzenia zgryzowo-zwarciowe. To zaburzenia czasowe, występujące u dzieci podczas wymiany zębów mlecznych na stałe
Chrapanie, bezdech senny, zaburzenia snu — dzieci, które mają zwężone drogi oddechowe i często budzą się w nocy, mogą zgrzytać zębami. Problem może wystąpić także u dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą zasnąć, są nadaktywne oraz śpią za krótko.

Jak leczyć zgrzytanie zębami u dzieci?

Bruksizm u dzieci powinno leczyć się wtedy, gdy nie jest związane z fizjologią oraz pojawiają się niepokojące objawy: stany lękowe i stres, bóle głowy, starcie szkliwa zębowego, czy znaczne zniszczenia zębów. W przypadku tego rodzaju dolegliwości warto skonsultować dziecko ze stomatologiem lub psychologiem.