-->

Zapalenie dziąseł w ciąży

Zapalenie dziąseł w ciąży. Zapalenie dziąseł w ciąży to choroba, której żadna przyszła mama nie powinna bagatelizować. Zaawansowane stadium chorób przyzębia może bowiem spowodować nawet przedwczesny poród. Warto w związku z tym wiedzieć, jak leczyć ciążowe zapalenie dziąseł oraz dlaczego w ogóle powstaje. Podczas ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które powstają, by zapewnić prawidłowy rozwój płodu. Wzrost wytwarzania hormonów płciowych ma szczególne znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Co ciekawe, receptory estrogenowe znajdują się również w naszych dziąsłach i działają tam prozapalnie, dlatego ich zwiększony poziom może doprowadzić do zapalenia i innych, poważniejszych schorzeń.

Zapalenie dziąsła w ciąży — przyczyny

Ciążowe zapalenie dziąseł to dość częste schorzenie. Przyczyną w dużej mierze jest zaburzenie hormonalne oraz zmiana składu śliny i flory bakteryjnej. Stężenie progesteronu i estrogenu w ciąży stale wzrasta, prowadząc do przekrwienia, rozpulchnienia i zapalenia dziąseł. Nawet mała ilość zalegającej płytki nazębnej może zatem spowodować stan zapalny. Normalnie organizm radzi sobie z tym samodzielnie, jednak w ciąży kobiety narażone na zapalenie są o wiele bardziej.

zapalenie dziąseł w ciąży
fot. pixabay

Zapalenie dziąseł w ciąży — objawy

Pierwszy objaw chorób przyzębia to krwawienie podczas szczotkowania zębów. W późniejszych etapach pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie i ból. Zdarza się, że chore dziąsła rozrastają się tak bardzo, że zakrywają korony zębowe. Największe nasilenie zmian w obrębie jamy ustnej następuje pomiędzy 14, a 30 tygodniem ciąży z uwagi na wyrównanie poziomu hormonów. Zmiany często zanikają samoistnie przed samym porodem.

Zapalenie dziąseł w ciąży — leczenie

Bez wątpienia, choroby przyzębia powinno leczyć się pod czujnym okiem stomatologa. W ciąży ma to szczególne znaczenie z uwagi na ograniczoną możliwość stosowania leków. Leczenie stomatologiczne można przeprowadzać dopiero w 2 trymestrze ciąży. Stomatolog przeprowadza ręczny skailing, ewentualnie wykorzystuje do tego ultradźwięki. Wykonuje również polerowanie korzeni zębowych, a w razie potrzeby zaleca leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Antybiotyk na zapalenie dziąseł w ciąży to ostateczność, a jego skład i przeznaczenie musi dokładnie przeanalizować lekarz.

Zapalenie dziąseł w ciąży — co stosować?

Istnieją również domowe sposoby na zapalenie dziąseł w ciąży. Należy co najmniej dwa razy dziennie myć zęby pastą z fluorem oraz nitkować zęby. Zaleca się również płukanie jamy ustnej i czyszczenie języka.