Na czym polega zgryz otwarty? Jest to złożona ortodontycznie wada zgryzu. Dokładniej jest to luka, która występuje między górnymi i dolnymi zębami. Polega to na tym, że zęby dolne i górne w żadnym momencie się nie stykają, nie mają ze sobą kontaktu. W zależności od tego, jak bardzo zaawansowana jest wada, zgryz otwarty może być bardziej lub mniej widoczny. Stomatolodzy nazywają tę sytuację, jako szpara niedogryzowa.
Rodzaje zgryzu otwartego
Wyróżniamy trzy główne rodzaje zgryzu otwartego, są to:
1. Zgryz otwarty częściowy przedni
2. Zgryz otwarty częściowy boczny — jedno lub dwustronny
3. Zgryz otwarty całkowity
Wada polega na tym, że zęby sieczne nie zachodzą na siebie. Poprzez sytuację, w której zęby górne nie mają kontaktu z dolnymi, może wystąpić szereg niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji oraz deformacja rysów twarzy.
Objawy zgryzu otwartego
Objawy zgryzu otwartego często można rozpoznać samodzielnie, są to między innymi:
-wiotkie wargi
-skrócona górna warga
-występowanie problemów z gryzieniem
-Wysokie podniebienie
-zespół twarzy wydłużonej
Przyczyny zgryzu otwartego
Istnieje wiele przyczyn powstania wad zgryzu, jednak w tym przypadku główne z nich, to:
-zbyt długi okres czasu, w którym dziecko ssie smoczek
-ssanie palca
-zbyt długie karmienie butelką
-wady genetyczne
-niedrożność dróg oddechowych
-obgryzanie paznokci
-nieprawidłowy sposób wyrzynania się zębów
-choroby endokrynologiczne
-przerośnięty trzeci migdałek
-zbyt wczesna utrata zębów mlecznych
Zgryz otwarty u dzieci
Zgryz otwarty to wada zgryzu występująca zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej pojawia się jednak już we wczesnym dzieciństwie. Jeżeli szybko zdiagnozujemy zgryz otwarty u dziecka, odpowiednie leczenie szybko skoryguje wadę. W przypadku nieleczonej wady mogą natomiast wystąpić problemy z mówieniem oraz prawidłowym przełykaniem pokarmów.
Jak leczyć zgryz otwarty?
Zgryz otwarty rozwija się najczęściej u dzieci w okolicy 5 -6 roku życia. Tak jak już wspomnieliśmy, przyczyny leżą najczęściej w zbyt długim ssaniu smoczka, jedzeniu z butelki bądź ssaniu kciuka. W celu wyeliminowania wady niezbędne jest leczenie ortodontyczne. Do 10 roku życia ortodonta zaleca stosowanie specjalnego aparatu, jakim jest aparat ortodontyczny ruchomy, czyli taki, który możemy samodzielnie zdejmować. Zgryz otwarty najlepiej szybko skorygować poprzez aparat ruchomy, ponieważ jest on najwygodniejszy dla maluchów. W późniejszym wieku koniecznością jest już aparat stały. U dorosłych pacjentów leczenie polega na noszeniu aparatu stałego, a później retencyjnego. W skomplikowanych przypadkach zgryz otwarty leczy się za pomocą zabiegu chirurgicznego, nie jest to jednak operacja, nie należy się zatem obawiać.