-->

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Wiedza na temat tego, jak prawidłowo myć zęby jest niezwykle ważna dla zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej. Niestety liczne badania instytutów naukowych, wciąż pokazują, że niektórzy z nas nie myją zębów wcale bądź robią to niezwykle rzadko. Brak regularności w szczotkowaniu i pielęgnacji zębów to nie tylko nieprzyjemny zapach z ust, czy przebarwienia, ale przede wszystkim próchnica, zapalenie i choroby przyzębia, takie jak paradontoza, a co za tym idzie ryzyko utraty zębów. Zakażenia jamy ustnej to z kolei ryzyko dla zdrowia całego organizmu. Na to, jak prawidłowo czyścić zęby składa się wiele czynników, między innymi to, czy przeprowadzamy czyszczenie nicią dentystyczną, ile razy dziennie myjemy zęby, jaką szczoteczką oraz jaką mamy technikę.

Ile razy dziennie myć zęby?

W dbaniu o higienę jamy ustnej niezwykle ważna jest systematyczność. Zęby myjemy po to, żeby pozbyć się kwaśnego pH, jakie mamy w jamie ustnej, pozbyć się resztek jedzenia oraz bakterii. Szczotkowanie zębów należy wykonywać minimum dwa razy dziennie — rano, po śniadaniu oraz wieczorem po kolacji. Warto mieć na uwadze fakt, że odkładaniu się kamienia nazębnego sprzyja spożywanie cukrów. Należy ich zatem unikać.

szczotkowanie zębów
fot. pixabay

Jak długo prawidłowo szczotkować zęby?

Na to, jak długi prawidłowo szczotkować zęby wpływ ma rodzaj szczoteczki, jakiej używamy. Zwykła szczoteczka wymaga szczotkowania przez minimum 3 minuty. Jak prawidłowo szczotkować zęby szczoteczką elektryczną? Wystarczy 2 minuty szczotkowania. Dokładnie tyle czasu potrzeba, by usunąć z zębów resztki jedzenia.

Jak prawidłowo szczotkować zęby u dzieci?

Jak prawidłowo szczotkować zęby u dzieci? Do 8 roku życia to dorośli powinni myć zęby swoich pociech. Istnieje bowiem duże ryzyko, że dziecko nie wykona szczotkowania prawidłowo. Wróćmy jednak do początku. Nawet u bezzębnych niemowlaków, resztki papkowatych pokarmów i mleka osadzają się na dziąsłach. Żeby pozbyć się bakterii, dziąsła należy przecierać wilgotną gazą. Wraz z pojawieniem się pierwszych mleczaków, konieczny jest zakup odpowiedniej, przeznaczonej do danego wieku pasty do zębów oraz miękkiej, małej szczoteczki. Zęby maluchy, podobnie jak dorośli powinny myć dwa razy dziennie, po 3 minuty. Należy pamiętać, że to rodzice mają wpływ na kształtowanie prawidłowych nawyków u swoich dzieci, dlatego od najmłodszych lat należy chodzić na wizyty kontrolne u stomatologa oraz pilnować prawidłowej higieny jamy ustnej.