-->

Wybielanie zębów z nadwrażliwością

Wybielanie zębów może być wyzwaniem dla osób z wrażliwością. Choć w ostatnim czasie jest to niezwykle popularny zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, ma pewne przeciwwskazania. Z pewnością gabinetowe wybielanie zębów wykonane przez stomatologa, szczególnie w tym przypadku gwarantuje bezpieczeństwo i brak niebezpiecznych powikłań. Zabieg powinien być także wykonywane wyłącznie na zdrowych zębach, a co za tym idzie, przed zabiegiem, należy skonsultować ze stomatologiem stan jamy ustnej. Niezbędnym może okazać się uzupełnienie ubytków lub leczenie kanałowe. Nadwrażliwość również należy do czynników, które bezwzględnie powinien ocenić dentysta.

Co zrobić, żeby zmienić kolor zębów z nadwrażliwością

Jeśli cierpisz na wrażliwość zębów, zawsze zalecamy, by skonsultować się ze stomatologiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek metody wybielania. Twój stomatolog może ocenić stan zębów i doradzić najlepszą metodę wybielania, która będzie odpowiednia dla Twojej sytuacji.
Wrażliwość zębów może mieć różne przyczyny, takie jak nadwrażliwość zębowej korony, odsłonięte korzenie zębów, uszkodzone szkliwo lub obecność ubytków próchnicowych. Ważne jest zidentyfikowanie przyczyny wrażliwości i leczenie jej przed przystąpieniem do wybielania. Istnieją specjalne produkty wybielające dostępne na rynku, które są przeznaczone dla osób z wrażliwością zębów. Takie produkty zazwyczaj zawierają składniki, które pomagają zmniejszyć nadwrażliwość, takie jak fluorek potasu lub azotan potasu. Wybierając produkty do wybielania, zwróć uwagę na te oznaczone jako „dla osób z wrażliwością”.
Osoby z wrażliwością zębów mogą preferować krótsze sesje wybielania. Zamiast długotrwałego stosowania wybielaczy, rozważ skrócenie czasu aplikacji lub wybielanie w krótszych seriach, aby zminimalizować nieprzyjemne odczucia.
Regularne stosowanie pasty do zębów, może pomóc w zmniejszeniu wrażliwości zębów. Takie pasty zazwyczaj zawierają składniki, które zabezpieczają odsłonięte nerwy i chronią zęby przed bodźcami, które mogą powodować ból.
Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, regularne wizyty kontrolne u stomatologa są szczególnie ważne. Stomatolog może monitorować stan Twoich zębów, identyfikować potencjalne problemy i dostosowywać leczenie, aby zminimalizować dolegliwość.

wybielanie zębów z nadwrażliwością
fot. istockphoto

Pamiętaj, że nadwrażliwość zębów może być spowodowana różnymi czynnikami, a niekiedy wybielanie zębów może być przeciwwskazane w przypadku silnej wrażliwości. Dlatego zawsze konsultuj swoje pomysły ze stomatologiem i stosuj się do jego zaleceń, aby uzyskać najlepsze rezultaty i uniknąć dodatkowych problemów związanych z wrażliwością zębów.

Czy istnieją inne przeciwwskazania do zabiegu wybielania?

 

Istnieją pewne przeciwwskazania do wybielania zębów, które warto wziąć pod uwagę. W przypadku wystąpienia jednego z poniższych warunków, konieczne jest skonsultowanie się z dentystą przed podjęciem jakiejkolwiek procedury wybielania zębów:

  •  Jeśli masz aktywną chorobę dziąseł, taką jak zapalenie dziąseł lub zapalenie dziąseł, konieczne jest najpierw leczenie i kontrola tego stanu przed przystąpieniem do wybielania zębów. Choroby dziąseł mogą prowadzić do nadwrażliwości i podrażnienia tkanek dziąsłowych.
  •  Jeśli masz znaczne uszkodzenia szkliwa, takie jak duże ubytki lub złamania, wybielanie zębów może pogłębić te problemy. W takim przypadku zaleca się najpierw przeprowadzenie odpowiednich zabiegów odbudowy zęba.
  • Bezpieczeństwo wybielania zębów w czasie ciąży lub podczas karmienia piersią nie zostało w pełni potwierdzone. W takich przypadkach zawsze zaleca się skonsultowanie z lekarzem przed przeprowadzeniem jakiejkolwiek procedury stomatologicznej.
  •  Wybielanie zębów u dzieci w wieku poniżej 16-18 lat nie jest zalecane ze względu na niepełne wykształcenie się szkliwa.
  • Jeżeli masz znaną alergię na składniki stosowane w żelu wybielającym, konieczne jest unikanie procedury wybielania zębów.

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, dlatego zawsze warto skonsultować się z dentystą przed przeprowadzeniem wybielania zębów, aby ocenić indywidualne warunki zdrowotne i ustalić najbezpieczniejszą opcję dla Ciebie.