-->

Wybielanie zębów, a implanty i licówki

Wiele osób zastanawia się, czy mając implanty bądź licówki, możliwe jest wybielanie zębów. Choć samo wybielanie to sposób na piękny uśmiech w jeden dzień, to nie zawsze problem dotyczy samego koloru. Implanty i licówki wykonywane są przeważnie wtedy, gdy pacjent nie jest zadowolony z kształtu swojego uzębienia lub posiada liczne wyszczerbienia i braki. I choć kolor licówek dobierany jest przed założeniem, a pacjent osobiście omawia ostateczny efekt leczenia protetycznego ze stomatologiem, to wiele osób obawia się tego, czy implanty lub licówki nie stracą swojego pierwotnego blasku z biegiem czasu.

Wybielanie licówek — czy jest możliwe?

Wybielanie dotyczy jedynie żywych zębów. Wybielanie bądź odświeżenie licówek porcelanowych oraz kompozytowych nie jest zatem możliwe. Warto mieć na uwadze fakt, że licówki porcelanowe, które są wybierane najczęściej, są odporne na pojawianie się przebarwień. Gdy ulegają procesowi degradacji — jak wszystkie produkty porcelanowe, należy je po prostu wymienić. Licówki myje się w ten sam sposób jak naturalne zęby i tylko prawidłowa higiena jamy ustnej, zapewni ich długotrwały, piękny wygląd.

wybielanie implantów
fot. pixabay

Zmiana koloru zębów, a implanty

Implanty zastępują korzeń zęba, natomiast to, co widzimy w jamie ustnej (w przypadku uzupełnień protetycznych) to korony zębowe na implantach. Dokładnie tak, jak w przypadku licówek, wybielanie dotyczy jedynie żywych zębów. Jeżeli chcemy zdecydować się na wybielanie zębów, lepiej zrobić to przed wkręceniem implantów. Jeżeli po upływie 2-3 lat kolor zębów zmieni się i będzie różnił się od koron na implantach, należy wykonać wybielanie uzupełniające, w celu przywrócenia bieli i zrównoważenia efektu. Ciekawostką jest natomiast fakt, że jeżeli po leczeniu kanałowym pacjent zachował naturalną koronę zębową, może zdecydować się na zabieg, jakim jest wybielanie zębów martwych po leczeniu kanałowym. Jest to wyjątek od reguły, który warto mieć na uwadze.

 

Inne sposoby na metamorfozę uśmiechu

Korony stomatologiczne są wykorzystywane w przypadkach, gdy ząb jest silnie uszkodzony lub ma duże ubytki. Korona to trwała nakładka, która obejmuje całą widoczną część zęba. Może poprawić zarówno wygląd, jak i funkcję zęba. W przypadkach, gdy występują problemy z układem zębów, ortodoncja może być rozwiązaniem. Aparaty stałe lub ruchome, takie jak zamki, mogą pomóc w skorygowaniu niewłaściwego ustawienia zębów i poprawieniu harmonii uśmiechu. W sytuacji, gdy w jamie ustnej występują braki większej liczby zębów można zastosować uzupełnienia protetyczne, takie jak mosty lub protezy. Mogą one przywrócić pełny uśmiech i funkcję zgryzu.