-->

Po co wykonujemy lakowanie zębów?

Odpowiedź na pytanie, po co wykonujemy lakowanie zębów jest prosta. Lakowanie zębów u dzieci zabezpiecza uzębienie przed pojawieniem się próchnicy. Stomatolodzy zalecają zabieg w szczególności w przypadku zębów trzonowych oraz gdy na uzębieniu występują widoczne bruzdy i wgłębienia, także w przypadku zębów przedtrzonowych.

Na czym polega lakowanie zębów?

Powierzchnia zębów trzonowych, którą wykorzystujemy podczas żucia pokarmów nie jest idealnie gładka. Bogata w liczne zagłębienia oraz bruzdy, jest niezwykle podatna na osadzanie się kamienia i resztek jedzenia. Idealne doczyszczenie powierzchni jest niezwykle trudne, a w przypadku dzieci czasami całkowicie niemożliwe. Bakterie, które zalegają na powierzchni zębów, prowadzą do powstania próchnicy, dlatego lekarze dentyści zalecają zabezpieczenie zębów jeszcze zanim pojawi się problem. Stomatolog podczas lakowania zębów w pierwszej kolejności dokładnie je oczyszcza, a następnie wszystkie bruzdy szczelnie wypełnia żelem. Dzięki temu resztki jedzenia nie wchodzą w zagłębienia i nie rozwija się próchnica.

lakowanie zębów
fot. pixabay

Kiedy wykonać lakowanie zębów?

Lakowanie zębów należy wykonać, zanim jeszcze rozwinie się próchnica. Za granicę uważa się dwa lata od czasu, gdy wyrżnął się pierwszy ząb. Po upływie tego czasu na zębach może być już próchnica. Co ważne, by wykonać zabieg ząb musi być w całości na powierzchni dziąsła. Jeżeli znajduje się jeszcze w dziąśle, zabieg nie będzie skuteczny z uwagi na brak możliwości dokładnego osuszenia i oczyszczenia zęba.

Czy lakowanie zębów jest skuteczne?

Lakowanie zębów wykonujemy, by chronić zęby przed pojawianiem się próchnicy i zabieg ten jest całkowicie skuteczny. Lak spełnia swoją rolę, jednak należy pamiętać, że wykonanie zabiegu nie zwalnia naszych pociech z obowiązku dbania o higienę jamy ustnej. Po latach widać np. próchnicę, która pojawia się w części stycznej zębów, natomiast część żująca nadal pozostaje w świetnej kondycji. Taka sytuacja świadczy o słuszności wykonywania lakowania oraz o tym, że wizyty u stomatologa powinny być częstsze, a higiena dokładniejsza.