-->

Jak leczyć zgrzytanie zębami?

Odpowiedź na to, jak leczyć zgrzytanie zębami nie jest wbrew pozorom tak oczywista. Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm to schorzenie dotykające zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Co ważne, osoba cierpiąca na zgrzytanie zębami może nawet o tym nie wiedzieć, bowiem zjawisko zaciskania szczęki występuje przeważnie w nocy. Leczenie bruksizmu jest konieczne, ponieważ nie jest to jedynie nieszkodliwa dolegliwość, a problem, który niesie poważne konsekwencje zdrowotne.

bruksizm
fot. pixabay

Objawy zgrzytania zębami

Ponieważ zgrzytanie zębami, zarówno u dzieci, jak i dorosłych występuje głównie w nocy, często możemy nie zdawać sobie sprawy z problemu. W ludzkim organizmie często zaburzenie jednego narządu wpływa na pracę drugiego i dokładnie tak sytuacja wygląda w przypadku bruksizmu. Zgrzytanie zębami przez sen wywołuje następujące dolegliwości zdrowotne: ból obręczy karkowej, mięśni karku lub różnych części głowy. Również migreny, mogą być wywołane zgrzytaniem zębami, ponieważ następuje silne napięcie mięśni głowy i szyi. Niestety zgrzytanie zębów powoduje znaczne pogorszenie stanu uzębienia, pękania szkliwa, rozchwiania zębów oraz zmian zwyrodnieniowych, a także krwawienia dziąseł, zanik przyzębia, zaburzenia równowagi, przygryzanie policzków, a nawet zmiana rysów twarzy, poprzez znaczny rozrost mięśni. Kluczowe zatem jest to, jak leczyć zgrzytanie zębami.

Leczenie zgrzytania zębami

Jak leczyć zgrzytanie zębów? Z uwagi na różne podłoża bruksizmu, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Nie jest to wyłącznie stomatolog, ale także protetyk, a w niektórych przypadkach psycholog, neurolog lub terapeuta manualny. Najpopularniejszą metodą leczenia są nakładki na zęby, które zabezpieczają przed ścieraniem szkliwa oraz wyrównują zgryz. Zdarza się, że wykonuje się leczenie bruksizmu botoksem, który rozluźnia mięśnie.