-->

Jak działa RTG zęba i czy jest bezpieczne?

RTG zęba odgrywa kluczową rolę w diagnostyce stomatologicznej, umożliwiając lekarzom uzyskanie szczegółowych obrazów struktur zębów i tkanek w jamie ustnej. Dentysta zleca badanie przed przystąpieniem do leczenia, podczas planowania zabiegów. Często z rentgenu korzysta także lekarz ortodonta, a także nowoczesne kliniki stomatologiczne, które oferują wstawienie implantów. Istotne jest to, że RTG zębów jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym. Nie naraża pacjenta na ból, czy dyskomfort.

 

Jak działa RTG?

 

Zdjęcia rentgenowskie wykorzystują promieniowanie rentgenowskie do utworzenia obrazu struktur wewnątrz ust. Promieniowanie to ma bardzo niską dawkę i jest bezpieczne, gdy jest stosowane zgodnie z zaleceniami i wytycznymi. Badanie pozwala stomatologowi na dokładną diagnozę różnych schorzeń jamy ustnej, takich jak próchnica, zapalenie przyzębia, infekcje, zęby zatrzymane, uszkodzenia czy złamania. Obrazy rentgenowskie dostarczają ważnych informacji, których nie można zobaczyć gołym okiem. W stomatologii stosuje się różne rodzaje zdjęć rentgenowskich, w zależności od potrzeb diagnostycznych. Najpopularniejsze z nich to periapikalne, przyzębienne, panoramiczne i tomograficzne. Każdy rodzaj zdjęcia RTG dostarcza innego rodzaju informacji i jest stosowany w konkretnych przypadkach. Wykonywanie zdjęć rentgenowskich jest szybkie, bezbolesne i niewymagające żadnego specjalnego przygotowania. Stomatolog umieści małą płytkę rentgenowską wewnątrz ust pacjenta lub wokół niego, a następnie wykonuje krótkotrwałe naświetlenie, które generuje obraz. Dawkę promieniowania stosowaną w stomatologicznych zdjęciach rentgenowskich kontroluje się tak, aby była jak najmniejsza. Dodatkowo, stosuje się techniki ochrony, takie jak osłony ołowiane, aby zminimalizować narażenie innych części ciała pacjenta. Przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego stomatolog zawsze bada historię stomatologiczną pacjenta. Ważne jest, aby informować stomatologa o swojej historii chorób, alergiach, ciąży lub innych istotnych informacjach, które mogą mieć wpływ na dobór odpowiedniego badania. Zdjęcia rentgenowskie są ważnym narzędziem w diagnostyce stomatologicznej, ale to tylko część całego procesu. Stomatolog analizuje wyniki zdjęć w kontekście innych informacji klinicznych

RTG zębów
fot. pixabay

RTG stomatologiczne, a bezpieczeństwo pacjenta

 

Ważne jest, aby pacjenci miały świadomość, że dawki promieniowania stosowane w stomatologicznych zdjęciach rentgenowskich są bardzo niskie i kontrolowane w celu minimalizacji ryzyka. Stosowanie standardowych procedur i przestrzeganie wytycznych stomatologicznych zapewnia bezpieczeństwo pacjentom.