-->

Jak codzienna dieta wpływa na efekty wybielania zębów?

Nie bez powodu stomatolog po przeprowadzonym zabiegu wybielania zębów, informuje pacjenta o konieczności zachowania „białej diety”. Codzienna dieta może mieć bowiem wpływ na efekty zabiegu. Niektóre produkty spożywcze mogą powodować przebarwienia lub negatywnie wpływać na szkliwo, co może mieć wpływ na rezultaty wybielania. Jak widać, pacjent ma duży wpływ na to, ile będzie utrzymywał się efekt wybielania zębów. Przeważnie, jeżeli uważamy na to, co jemy i dbamy w odpowiedni sposób o higienę jamy ustnej, hollywoodzki uśmiech może utrzymać się nawet przez dwa lata.

dieta, a wybielanie zębów
fot. istockphoto

Jakich produktów unikać po wybielaniu zębów?

Kawa i herbata: Kawa i herbata są znane ze swojego zdolności do powodowania przebarwień na zębach. Zawarte w nich barwniki mogą osadzać się na powierzchni zębów, powodując żółte lub brązowe plamy. Jeśli pijesz dużo kawy lub herbaty, może to utrudnić utrzymanie białego uśmiechu po wybielaniu. Warto ograniczyć spożycie tych napojów lub popijać je przez słomkę, aby zminimalizować kontakt z zębami. Można także zdecydować się na picie kawy z mlekiem, która w nieco mniejszy sposób wpływa na efekty zabiegu.

Czerwone wino: Czerwone wino zawiera substancje barwiące, które mogą powodować przebarwienia na zębach. Zawarte w nim kwasy także mogą powodować erozję szkliwa. Jeśli pijesz czerwone wino, rozważ płukanie ust wodą po spożyciu lub szczotkowanie zębów po upływie czasu zalecanego przez stomatologa.

Niektóre soki owocowe, zwłaszcza te o intensywnym kolorze, mogą zawierać kwasy i barwniki, które mogą powodować przebarwienia zębów. Ograniczenie spożycia soków owocowych i popijanie ich przez słomkę może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania przebarwień.

Niektóre pokarmy, takie jak jagody, czekolada, sos sojowy czy sos pomidorowy, mogą zawierać barwniki, które mogą powodować przebarwienia na zębach. Unikanie spożywania tych produktów w nadmiarze lub płukanie ust wodą po ich spożyciu może pomóc w zmniejszeniu ryzyka przebarwień.

Spożywanie dużej ilości słodyczy i napojów gazowanych może prowadzić do próchnicy i osłabienia szkliwa, co może mieć wpływ na rezultaty wybielania zębów. Warto ograniczyć spożycie tych produktów i dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.
Nikotyna: stomatolog przed przystąpieniem do wybielania, często pyta o to, czy palimy papierosy. Tytoń ma bowiem bardzo duży wpływ na kolor uzębienia. Jeżeli sięgamy po używki regularnie, wybielanie zębów praktycznie nie ma sensu. Szybko wrócą do swojego pierwotnego koloru.

Wybielanie zębów, a higiena jamy ustnej

Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, w tym regularne szczotkowanie zębów, nitkowanie i korzystanie z płynu do płukania ust. Dodatkowo regularne wizyty kontrolne u stomatologa mogą pomóc w monitorowaniu stanu Twoich zębów i utrzymaniu zdrowego uśmiechu po wybielaniu. Pamiętaj, że każda osoba może reagować inaczej na różne produkty spożywcze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, zawsze warto skonsultować się ze swoim stomatologiem, który udzieli Ci najlepszych wskazówek i zaleceń dotyczących diety w kontekście wybielania zębów.