-->

Co to jest gummy smile?

Mianem gummy smile określamy uśmiech, który w znacznym stopniu odsłania dziąsła. Dokładniej rzecz biorąc, uśmiech dziąsłowy występuje w przypadku, gdy u pacjenta podczas uśmiechania się górna warga odsłania dziąsło na min. 3 mm. Gummy smile diagnozuje się u wielu osób, jednak zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiet. Często stanowi duży problem estetyczny i powoduje, że pacjenci unikają uśmiechania się. Odsłonięte dziąsła powodują bowiem zaburzenie proporcji i zęby górne wydają się zbyt małe, względem widocznych dziąseł.

gummy smile
fot. pixabay

Jakie są przyczyny gummy smile?

Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy może być wywołany przez wiele czynników. Bardzo ważne jest, by dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu, którą mogą być uwarunkowania genetyczne bądź nadmierna nadaktywność górnej wargi. Inne przyczyny to np. zęby, które zaczynają wyrzynać się zbyt późno, zbyt mała górna warga lub nadmierny wzrost kości szczęki.

Jak leczyć uśmiech dziąsłowy?

Leczenie gummy smile w przypadku wad zgryzu to po prostu leczenie ortodontyczne. Odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny we wczesnym wieku (gummy smile można rozpoznać u dziecka) pozwala na skuteczne skorygowanie wady, poprzez intruzję, która polega na przesunięciu zębów przednich. Jest to jednak proces długotrwały — jak każde leczenie ortodontyczne i najlepsze efekty przynosi u dzieci i młodzieży.

Gummy smile, a botox

Nowoczesna stomatologia często koresponduje z medycyną estetyczną, a kliniki stomatologiczne mają własne działy zajmujące się poprawą urody. Odpowiednio dobrana toksyna botulinowa, czyli botoks to skuteczny sposób na gummy smile. Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w okolice skrzydełek nosa. Botox hamuje skurcz mięśni, powodujący unoszenie się górnej wargi. Efekty leczenia gummy smile botoksem widoczne są niemalże od razu i utrzymują się przez około 6 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.