Aparat ortodontyczny to skuteczny sposób na zlikwidowanie wad zgryzu. Wady zgryzu są bowiem niezwykle częstym zjawiskiem, szczególnie u małych dzieci. Zęby są wychylone do przodu bądź cofnięte, mogą być również ułożone zbyt ciasno, co skutecznie uniemożliwia dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Wady zgryzu mogą przez to prowadzić do kolejnych, poważnych problemów związanych ze zdrowiem jamy ustnej. Aparat ortodontyczny to świetne rozwiązanie dla maluchów, jednak coraz częściej sięgają po niego również dorośli.
Jak działa aparat?
Aparat ortodontyczny wywiera nacisk na poszczególne partie zębów, aby wymusić ich przemieszczanie się w obrębie szczęki. Cel leczenia ortodontycznego to osiągnięcie fizjologicznego zwarcia pomiędzy szczęką i żuchwą, a także odpowiednie ułożenie zębów w łukach zębowych. Aparaty na zęby pracują przez całą dobę, co sprawia, że leczenie stosunkowo szybko przynosi oczekiwane efekty. Pozostaje pytanie, co w ortodoncji oznacza określenie „stosunkowo szybko”. Nie można łudzić się, że będziemy nosić aparat przez kilka miesięcy. Przeważnie cały proces trwa bowiem od 2 do 3 lat.
Aparat ortodontyczny u dzieci i dorosłych
Aparat ortodontyczny dla dzieci nieco różni się od tego, który ortodonta zaleca dorosłym. Warto wspomnieć, że leczenie ortodontyczne najlepiej przeprowadzać w wieku szkolnym. U dzieci znacznie łatwiej przeprowadza się „prostowanie zębów”, a cały proces jest krótszy, niż w przypadku dorosłych. W przypadku najmłodszych pacjentów ortodonta zakłada ruchomy aparat ortodontyczny, czyli aparat zdejmowany. Dzięki temu dzieci mogą zdejmować aparat, np. na noc. Dorosłość nie oznacza jednak braku możliwości leczenia ortodontycznego. Wręcz przeciwnie, jest ono wskazane ze względów zdrowotnych. U osób dorosłych zakłada się stałe aparaty na zęby, co oznacza po prostu, że nie ma możliwości, by w dowolnej chwili wyjąć aparat z jamy ustnej. Może to zrobić wyłącznie ortodonta. Nowoczesne aparaty ortodontyczne to jednak urządzenia umożliwiające wygodne przeżuwanie pokarmów oraz mowę.