-->

Czym są protezy zębowe?

Czym są protezy zębowe? Protezy zębowe to elementy umieszczane w jamie ustnej, w miejscu ubytku zębowego. Protezy zastępują zatem brakujące zęby. Mogą być zakładane na stałe bądź w każdej chwili wyjmowane z jamy ustnej. Alternatywa dla naturalnych zębów zyskuje coraz większą popularność, z uwagi na to, jakie są najnowsze protezy zębowe. Nie przypominają bowiem dawnych protez. Doskonale imitują naturalny wygląd zębów, a co najważniejsze dają duży komfort użytkowania.

Jak działają protezy zębowe?

Działanie protez zębowych zależy od tego, z jakim rodzajem protezy mamy do czynienia. Protezy pełne składają się z akrylowej podstawki, która imituje kolor śluzówki jamy ustnej i jest doskonale dopasowana do dziąseł. Podstawa protezy górnej zakrywa natomiast podniebienie, a kształt protezy dolnej to podkowa, umożliwiająca dopasowanie się do języka. To stomatolog lub protetyk określa, jaki rodzaj protezy będzie najlepszy dla pacjenta.

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje protez zębowych:
– protezy zębowe pełne stosowane po usunięciu wszystkich zębów i zagojeniu tkanek.
– bezpośrednie protezy pełne również stosuje się po usunięciu wszystkich zębów, jednak w tym przypadku pacjent nie musi czekać na zagojenie się tkanek. Wcześniej dopasowana proteza, zakładana jest od razu. Jej wadą jest natomiast to, że po czasie gojenia musi zostać ponownie dopasowana, ze względu na zmianę kształtu dziąseł.
– protezy zębowe częściowe są alternatywą dla mostów zębowych. Mocowane są na naturalnych zębach.

Jakie są najnowsze protezy zębowe?

Poza podstawowym podziałem protez z uwagi na możliwość ich założenia, wyróżniamy jeszcze szereg innych nowoczesnych rozwiązań protetycznych. Protetyka to dział stomatologii, który na przestrzeni ostatnich lat mocno ewoluował. Tak jak wspomnieliśmy, wyróżniamy protezy, które możemy w dowolnej chwili zdjąć, czyli protezy ruchome oraz protezy zębowe mocowane na stałe, zdejmowane wyłącznie przez stomatologa.

Do protez ruchomych zaliczamy:
– protezy zębowe całkowite lub częściowe
– protezy szkieletowe
– protezy zębowe elastyczne
– protezy zębowe na implantach

Protezy stałe, to:
– wkłady koronowe
– korony zębowe
– mosty zębowe
– implanty
– licówki

protezy zębowe
fot. pixabay

Czym czyścić protezy zębowe?

Protezy zębowe należy myć dokładnie, jednak przy użyciu szczoteczek do zębów z miękkim i delikatnym włosiem. Nie należy używać również mocnych past wybielających, ponieważ mogą spowodować silne przebarwienia protez, a także ich uszkodzenia, ponieważ posiadają silną ścierność. Na rynku dostępne są specjalne pasty do mycia protez. Jeżeli chodzi o to, czym dezynfekować protezy zębowe, w aptekach kupić można preparaty przeznaczone do tego rodzaju działań. Wyjmujemy protezę i zanurzamy w specjalnie przygotowanym roztworze.

Czym wybielić protezy zębowe?

Nie zaleca się wybielania protez zębowych. Żeby zachować nienaganny wygląd protez, należy dbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Stomatolog Lublin