-->

Czym są i jak powstają ubytki klinowe?

Ubytki klinowe — czym są i jak powstają? Ubytki klinowe zębów to rzadko spotykany rodzaj ubytku szkliwa, który zlokalizowany jest w okolicy szyjki zębowej. Ich wygląd jest dość charakterystyczny, dlatego stosunkowo łatwo rozpoznać problem. Ubytki klinowe w zębach mają bowiem postać zagłębień o owalnym kształcie, które wynikają z ubytków szkliwa. Widoczna jest także brązowa lub żółta zębina. Krawędzie zębów są ostre, a ich powierzchnia błyszcząca i twarda. Ubytki klinowe w zębach mogą powstać w każdym wieku. Pojawiają się na granicy korzenia i korony zęba. Niestety, nieleczone ubytki klinowe prowadzą do poważnych konsekwencji. Korona zęba może ulec złamaniu, a dziąsła narażone są na pojawienie się stanów zapalnych.

ubytki klinowe
fot. pixabay

Ubytki klinowe — przyczyny

Ubytki klinowe to tzw. ubytki niepróchnicowego pochodzenia. Jako jedno z niewielu schorzeń, nie powodują ich bowiem bakterie próchnicowe. Wyróżniamy jednak kilka podstawowych przyczyn powstawania tego rodzaju ubytków, a są to:
– braki zębowe, które nie zostały uzupełnione protetycznie
– wady zgryzu, takie jak stłoczenia zębów i rotacje
– bruksizm
– nieprawidłowe szczotkowanie zębów
– oddziaływanie na zęby klamry protetycznej

Ubytki klinowe — leczenie

W przypadku ubytków klinowych zębów niemożliwe jest leczenie domowymi sposobami, konieczna jest wizyta u stomatologa. Tylko i wyłącznie szczelne wypełnienie ubytków zapewni skuteczne leczenie. Wypełnienie ubytków klinowych niczym nie różni się natomiast od zwykłych wypełnień, z którymi mamy do czynienia przy próchnicy. Założenie wypełnienia całkowicie niweluje nieprzyjemne uczucie nadwrażliwości.

Stomatologia Lublin