-->

Czym jest erozja szkliwa?

Czym jest erozja szkliwa? Erozja szkliwa to bolesna i uciążliwa dolegliwość. Z erozją szkliwa mamy do czynienia wtedy, gdy zbyt duża ilość substancji o kwaśnym odczynie rozpuszcza szkliwo zębów. Szkliwo jest najtrwalszą tkanką w ludzkim organizmie i występuje na zewnętrznej stronie zębów, pokrywając koronę. Jednocześnie ma największy wpływ na barwę zębów oraz chroni zęby przed uszkodzeniami.

Jakie są objawy erozji szkliwa?

Objawów erozji szkliwa jest wiele i zależą również od tego, w jakim stopniu zaawansowania jest erozja. Spośród najpopularniejszych objawów, wyróżniamy:
– nadwrażliwość zębów
– przebarwienia
– pęknięcia i wyszczerbienia
– gładkie i zbyt błyszczące powierzchnie zębów
– wgniecenia na powierzchni zębów
Bardzo istotny jest fakt, że gdy szkliwo ulega erozji, zęby stają się niezwykle podatne na uszkodzenia i próchnicę. Próchnica może wejść bardzo głęboko w strukturę zęba, powodując bardzo poważne konsekwencje, takie jak ropień lub infekcje zapalne.

Erozja szkliwa
fot. pixabay

Przyczyny erozji szkliwa

Tak jak wspomnieliśmy, z erozją mamy do czynienia wtedy, gdy kwasy niszczą szkliwo zębowe. Duży wpływ na możliwość wystąpienia erozji szkliwa ma dieta. A najpopularniejsze przyczyny powstania tego zjawiska, to:
– spożywanie zbyt dużych ilości napojów bezalkoholowych, bogatych w kwasy
– spożywanie napojów owocowych
– kwaśne cukierki
– suchość w ustach
– spożywanie dużych ilości cukrów
– refluks i zgaga
– nadużywanie alkoholu
– tarcie zębów, bruksizm

Erozja szkliwa — leczenie

Jak leczyć erozję szkliwa? Należy zaznaczyć tu, że zmiany spowodowane erozją są nieodwracalne, dlatego by wyleczyć erozję, stomatolog pokrywa zęby kompozytem. Można więc porównać leczenie do zakładania plomb. Jest to konieczne, ponieważ braki szkliwa powodują niezwykle bolesne i uciążliwe dolegliwości. Można jednak zapobiec erozji poprzez regularną profilaktykę. Unikanie niektórych potraw i napojów stanowi istotną kwestię, dodatkowo można również kupić specjalne pasty na erozję szkliwa.