-->

Co to jest pantomogram?

Pantomogram jest to zdjęcie rentgenowskie przedstawiające ogólny stan wszystkich zębów oraz struktur je otaczających jak kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe i częściowo zatoki szczękowe. Wykonanie go jest całkowicie bezbolesne i trwa ok. 1 min.

Dzięki niemu można wykryć wiele nieprawidłowości, które mogą nie być widoczne gołym okiem: kamień nazębny poddziąsłowy, zmiany okołowierzchołkowe, zatrzymane zęby, zęby nieprawidłowo przeleczone kanałowo, nieszczelne wypełnienia, ubytki.

Pantomogram może być wykonany już u dzieci kilkuletnich. Jest szczególnie przydatny w trakcie planowania oraz leczenia ortodontycznego. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić obecność zawiązków zębów stałych, proces resorbowania się korzeni zębów mlecznych czy zęby nadliczbowe.

Zdjęcie powinno być wykonywane rutynowo raz na jakiś czas w celu kontroli stanu wyżej wymienionych elementów.

W naszym Gabinecie korzystamy z cyfrowego aparatu Gendex Orthoralix, który emituje niską dawkę promieniowania, dzięki czemu nie musimy obawiać się wykonania zdjęcia, nawet w celach profilaktycznych. Zdjęcie otrzymujecie Państwo w formie elektronicznej (na CD, pendrivie lub drogą mailową).