-->

Nowoczesne metody leczenia endodontycznego

Leczenie endodontyczne — nowoczesne metody leczenia. Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe zębów to zabieg wykonywany zarówno u dzieci na zębach mlecznych, jak i u dorosłych pacjentów. Często jest ostatnią deską ratunku w przypadku, gdy w jamie ustnej występuje zaawansowana próchnica. Sposoby leczenia endodontycznego mocno zmieniły się w ciągu ostatnich lat. Można nawet stwierdzić, że nowoczesna stomatologia całkowicie zmieniła oblicze zabiegu, który do niedawna kojarzył się z wieloetapowym i bolesnym procesem.

Leczenie endodontyczne kiedyś i dziś

Leczenie kanałowe jeszcze kilka lat temu wszystkim kojarzyło się z bólem i długim procesem leczenia. Wielu pacjentów rezygnowało nawet z podjęcia leczenia w obawie o silne odczucia bólowe. Każde leczenie endodontyczne rozpoczynało się od zabiegu, jakim jest dewitalizacja, czyli chemiczne zatrucie zęba w celu usunięcia żywej miazgi. Proces ten znacznie wydłużał całe leczenie, a co najważniejsze niósł za sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Pasta, którą stomatolodzy wykorzystywali podczas zatruwania zęba, wykazywała działanie toksyczne, powodując niekiedy uszkodzenie tkanek sąsiadujących z chorym zębem. Dziś odpowiadając na pytanie, co to jest leczenie endodontyczne, odpowiadamy — bezbolesny i szybki zabieg, mający na celu wyleczenie zaawansowanej próchnicy. A całość leczenia najczęściej odbywa się na jednej wizycie, bez konieczności zatruwania zęba.

Na czym polega nowoczesne leczenie endodontyczne?

Nowoczesne metody leczenia kanałowego zapewniają komfort i bezpieczeństwo każdemu pacjentowi. Poszczególne etapy leczenia endodontycznego odbywają się w znieczuleniu miejscowym, a najnowocześniejsze technologie i narzędzia, pozwalają na to, by lekarz stomatolog precyzyjnie opracował kanały już podczas jednej wizyty. Najczęściej spotykanym pytaniem jest — ile trwa leczenie endodontyczne oraz czy leczenie kanałowe boli. Mamy zatem odwiedź — nowoczesne leczenie kanałowe to jedna wizyta, podczas której nie odczuwamy dolegliwości bólowych. Na tym polega nowoczesna stomatologia. Obecnie lekarze mają możliwość nawet 25-krotnego powiększenia i doświetlenia miejsca zabiegowego, co znacznie ułatwia dokładne oczyszczenie i opracowanie kanałów zębowych. Możliwe jest również leczenie kanałowe pod mikroskopem, będące prawdziwą innowacją w stomatologii zachowawczej. Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zmienionej chorobowo, która wskutek długo nieleczonej próchnicy daje objawy bólowe, a czasem powoduje nawet opuchliznę i nie pozwala pacjentowi normalnie funkcjonować. Właśnie dlatego bardzo ważne jest, by każdy pacjent dowiedział się, jak wyglądają nowoczesne metody leczenia endodontycznego i nie bał sie zapisać na wizytę. W przeciwnym razie, konieczna będzie ekstrakcja zęba, a można tego uniknąć.

leczenie kanałowe
fot. pixabay

Leczenie endodontyczne — cena

Cena leczenia kanałowego zęba uzależniona jest od wielu czynników. Duży wpływ na ostateczną cenę leczenia kanałowego ma stopień trudności zabiegu: stopień zaawansowania próchnicy, ilość kanałów, łatwość dostępu do kanałów oraz indywidualne predyspozycje. Bez wątpienia jednak warto zdecydować się na leczenie, by nie dopuścić do utraty zębów.