-->

Kiedy udać się do ortodonty?

Zastanawiasz się kiedy udać się do ortodonty i czym właściwie się zajmuje? Ortodonta to lekarz zajmujący się leczeniem wad zgryzu, leczeniem wad szczękowo-twarzowych i korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów, kiedy więc udać się do ortodonty?
Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca wizytę u lekarza ortodonty nie później niż do 7 roku życia dziecka. W przypadku dorosłych każda nieprawidłowość w naszym uzębieniu powinna zostać skonsultowana w pierwszej kolejności ze stomatologiem, który pomoże nam w diagnozie i pokieruje na dalsze konsultacje ortodontyczne.

 

ortodoncja
fot. pixabay

Co daje nam ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina medycyny, która pomoże nam skorygować wady zgryzu, które nie leczone mogą powodować bóle głowy, zaburzenia równowagi i szumy w uszach. Dzięki leczeniu ortodontycznemu zapobiegamy również chorobom stawów twarzowo-szczękowych, przyzębia czy próchnicy. Leczenia ortodontycznego podejmujemy się również ze względów estetycznych, aby nasz uśmiech był olśniewający.

Metody leczenia ortodontycznego

Metody leczenia ortodontycznego opierają się głównie na zakładaniu aparatów ruchomych lub stałych. Przed założeniem aparatu ortodontycznego należy specjalnie się do tego przygotować, mianowicie należy wyleczyć wszystkie ubytki, choroby przyzębia, dziąseł oraz zapalenie śluzówki. Lekarz stomatolog usuwa zęby, które są przeszkodą w założeniu aparatu ortodontycznego, wykonuje higienizację i pacjent jest gotowy na leczenie u ortodonty.

• Aparat ortodontyczny stały – składa się ze specjalnych zamków i pierścieni, przytwierdzanych do zębów klejem, do nich przyczepia się ligatury czyli gumki, na których przczepiany jest drut, który działając z odpowiednią siłą prostuje zęby i koryguje wadę zgryzu
• Aparat ortodontyczny ruchomy – zakłada się go najczęściej dzieciom, które znajdują się w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, czyli między 4 a 12 rokiem życia
• Aparat ortodontyczny clear aligner – przezroczysty aparat czyli nakładki z szynami, które można wyjmować w ciągu dnia, dobra alternatywa dla osób z wadą zgryzu, którzy nie chcą lub nie mogą zdecydować się na aparat ortodontyczny stały

Ortodoncja dziecięca

Nowoczesna ortodoncja oferuje aparaty ortodontyczne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Im wcześniej u dziecka zostanie wykryta wada zgryzu tym szybciej zostanie ona wyleczona za pomocą aparatu ortodontycznego. Aparat dla każdego wybierany jest indywidualnie do jego wady, dla dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne dedykowane są aparaty ortodontyczne ruchome.
Pierwsza wiztyta dziecka u lekarza ortodonty powinna się odbyć do 7 roku życia dziecka, jeśli nie zaobserwujemy żadnych niepokojących objawów, jeśli zaś zauważysz, że Twoje dziecko ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą brodę, asymetrię rysów twarzy, zbyt ściśnięte zęby lub zbyt duże przerwy między nimi udaj się na wizytę do lekarza ortodonty.

 

Stomatolog Lublin