Wielu rodziców często nie przejmuje się stanem mlecznego uzębienia swoich pociech. Trwają w przekonaniu, że dbać i leczyć warto jedynie stałe zęby, które będziemy mieli przez całe życie, a „mleczaki i tak wypadną”. Taki tok myślenia jest nie tylko błędny, ale może okazać się również niebezpieczny…
- Pełne uzębienie mleczne posiadają dzieci 2-3 letnie. Ich obecność związana jest z prawidłowym rozwojem mowy.
- Zęby mleczne utrzymują prawidłowe miejsce w łuku zębowym dla zębów stałych. Przedwczesna utrata zębów mlecznych (np. na skutek urazu, konieczność usunięcia z powodu zaawansowanej próchnicy) wiąże się z możliwością powstania wad zgryzu oraz zaburzeniami wielu funkcji. Należy pamiętać, że pomiędzy korzeniami zębów mlecznych znajdują się zawiązki zębów stałych, które w trakcie utraty „mleczaka” mogą zostać uszkodzone.
- Dzieci ze zdrowymi zębami chętniej jedzą, żują twarde pokarmy, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju całego układu stomatognatycznego. Zęby z próchnicą często są powodem bólu, dyskomfortu co zniechęca dziecko do jedzenia, mogą pojawić się problemy z trawieniem oraz problemy ogólnorozwojowe.
- Mleczne zęby są słabiej zmineralizowane niż zęby stałe i szybciej poddają się próchnicy. Często dochodzi do bolesnych dolegliwości związanych z zapaleniem miazgi.
- Prawidłowe nawyki żywieniowe i higieniczne muszą być dla dziecka znane od samego początku. Umiejętność szczotkowania zębów, regularność zabiegów higienicznych i profilaktycznych przełożą się na zdrowie, zarówno zębów mlecznych jak i stałych.
- Gabinet stomatologiczny to miejsce, które dziecko będzie musiało odwiedzić prędzej czy później. To od Was Rodziców zależy czy będą to dla niego wizyty przyjemne!