Przyczyn, dlaczego powstają afty jest wiele, od nieprawidłowej higieny jamy ustnej po wyrzynające się ósemki. Afty są małymi i bardzo bolesnymi nadżerkami lub owrzodzeniami. Są to po prostu ubytki w błonie śluzowej jamy ustnej. Afty mają postać białych plamek, otoczonych rumieniem. Mogą występować pojedynczo lub jako całe skupiska, obejmujące podniebienie miękkie, policzki, wargi i język. Bardzo często afty mylone są z pleśniawkami, podczas gdy pleśniawki to małe plamki, bez czerwonej otoczki i występują głównie u niemowląt i dzieci.
Rodzaje aft i przyczyny ich powstania
Afty w jamie ustnej dzielą się na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to afty małe, z którymi zdecydowanie częściej zmagają się dorośli. Przyczyny ich powstania to najczęściej:
– choroby zębów
– nieodpowiednia higiena jamy ustnej
– mechaniczne uszkodzenia jamy ustnej
– niewłaściwie dopasowana proteza
– Alegre oraz nadwrażliwość pokarmowa
– przyjmowanie leków
Jeżeli chodzi o afty małe, czyli przewlekłe, nowotworowe afty, ważnym czynnikiem warunkującym ich powstawanie jest genetyka. Jeżeli w rodzinie występowały przypadki aftowego zapalenia jamy ustnej, to na 90% afty pojawiają się u dziecka.
Drugim rodzajem aft są afty duże. Dlaczego powstają afty duże?
– nieodpowiednia higiena jamy ustnej
– spożywanie niektórych potraw, takich jak orzechy, żywność zawierająca konserwanty lub twarde sery
– niedobór witamin
– zaburzenia hormonalne
– zaburzenia autoimmunologiczne
Leczenie aft
Jeżeli afty na języku, gardle lub dziąsłach pojawiają się u nas częściej niż raz w roku, należy skonsultować to z lekarzem. Bez względu na diagnostykę i ewentualne leczenie ogólnoustrojowe, do leczenia należy włączyć środki działające miejscowo i przeciwzapalnie. Domowe sposoby na afty to również przestrzeganie odpowiednich zasad, takich jak unikanie gorących napojów i zbyt ciepłych potraw oraz alkoholu. Lepiej unikać także cytrusów, czekolady, czy mocno przyprawionych dań.