-->

Czym jest wybielanie zębów?

Czym jest wybielanie zębów? Wybielanie zębów to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej. Bez wątpienia jest to sposób na piękny uśmiech w jeden dzień. Wybielanie zębów dzieli się na kilka rodzajów: wybielanie zębów laserem, lampą Beyond, nakładkowe wybielanie zębów oraz wybielanie zębów w domu, z zastosowaniem preparatów dostępnych w sieci, czego absolutnie nie rekomendujemy. Tylko i wyłącznie wybielanie zębów u dentysty gwarantuje bezpieczeństwo oraz skuteczność zabiegu.

Wybielanie zębów u dentysty

Każdy zabieg przeprowadzany pod okiem lekarza gwarantuje bezpieczeństwo — tak samo jest w przypadku wybielania zębów. Stomatologia estetyczna wymaga odpowiedniego przygotowania. Co to oznacza? Przed wybielaniem zębów konieczna jest konsultacja stomatologiczna. Lekarz stomatolog dokładnie bada stan jamy ustnej, by wykluczyć przeciwwskazania do wybielania zębów. Są nimi przede wszystkim ubytki i próchnica, którą należy wyleczyć, zanim zadbamy o estetykę uśmiechu. Następnie warto wykonać piaskowanie zębów, by pozbyć się powierzchniowych zanieczyszczeń i wzmocnić efekt wybielania. Dopiero gdy zęby będą w pełni zdrowe i nie będą posiadały osadu nazębnego, możemy przystąpić do właściwego zabiegu. Właśnie dlatego, bardzo ważne jest, by wybielanie zębów przeprowadzać tylko i wyłącznie u dentysty. Zdecydowanie zmniejszamy w ten sposób ryzyko powikłań.

Wybielanie zębów lampą Beyond

Wśród różnych metod wybielania, o których już wspominaliśmy, najskuteczniejszą jest wybielanie zębów lampą Beyond. Połączenie działania specjalnego żelu ze światłem UV gwarantuje rozjaśnienie zębów nawet o 14 odcieni już podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Efekty są spektakularne, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny. Oczywiście na efekty wybielania zębów wpływ mają nawyki pacjenta. W głównej mierze chodzi o to, ile czasu pacjent będzie cieszył się śnieżnobiałym uśmiechem. Po zabiegu zdecydowanie należy unikać palenia tytoniu, picia czarnej kawy, czerwonego wina, czy jedzenia potraw silnie barwiących zęby. Jest zatem zalecane, by trzymać się tzw. białej diety.

wybielanie zębów u dentysty
fot. pixabay

W jakim wieku można wybielać zęby?

Zabieg wybielania zębów przeznaczony jest dla osób dorosłych. U dzieci mogą pojawić się niepożądane powikłania, takie jak nadwrażliwość. Pierwsze wybielanie zębów można wykonać dopiero po ukończeniu 16 roku życia, gdy wszystkie zęby będą w pełni rozwinięte.

Czy wybielanie zębów boli?

Odpowiedź na pytanie, czy wybielanie zębów boli i czy jest bezpieczne jest prosta — jeżeli wykonujemy zabieg u dentysty będzie to zabieg bezpieczny i bezbolesny. Jedynie przez kilka godzin po zabiegu, może wystąpić lekka nadwrażliwość, która minie, a jeżeli uczucie nadwrażliwości nam mocno przeszkadza, możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe.

Wybielanie zębów — cena

Koszt zabiegu wybielania zębów zależy od danego miasta, gabinetu i techniki. Jeżeli w naszej jamie ustnej znajduje się sporo ubytków, do ceny należy doliczyć jeszcze pozostałe wizyty, polegające na wyleczeniu zębów zmienionych chorobowo.