-->

Czym jest aparat nakładkowy?

Czym jest aparat nakładkowy? Aparat nakładkowy to rodzaj aparatu ortodontycznego, zyskujący coraz większą popularność. Wygląda bardziej estetyczne, niż tradycyjne aparaty na zęby i jest o wiele bardziej komfortowy w użytkowaniu. Ma to bezpośredni związek z budową aparatu, jest to bowiem niewidoczna (przezroczysta) szyna, pozwalająca na swobodne użytkowanie bez odczucia dyskomfortu. Wyróżniamy dwa rodzaje aparatów nakładkowych: aparat invisalign oraz clear aligner. Warto jednak wspomnieć, że aparat nakładkowy leczy jedynie nieznaczne wady zgryzu.

Dla kogo dedykowane są aparaty nakładkowe?

Aparaty nakładkowe wywierają stosunkowo niewielką siłę, dlatego dedykowane są dla pacjentów borykających się z delikatnymi nieprawidłościami w ustawieniu zębów. Są to np. rotacje zębów, wychylenia, przechylenia lub stłoczenia zębów. Tego rodzaju wady zgryzu kwalifikowane są jako wady, które nie wpływają na prawidłowość zgryzu, stanowiąc jedynie problem estetyczny i dyskomfort z tego wynikający. Dodatkowo aparat nakładkowy wykorzystywany jest również po właściwym leczeniu ortodontycznym aparatem stałym w celu zapewnienia retencji.

aparat nakładkowy
fot. pixabay

Aparat nakładkowy — etapy leczenia

Proces leczenia z wykorzystaniem aparatu nakładkowego, podzielony jest na kilka etapów. Cały proces i czas jego trwania, uzależniony jest jednak od skomplikowania danej wady zgryzu. Pierwszy etap trwa przeważnie około 3 tygodni. Przez ten czas pacjent nosi aparat ortodontyczny zgodnie z zaleceniami ortodonty. Po upływie tego czasu ortodonta ocenia pierwsze efekty noszenia aparatu nakładkowego i wykonuje nowe nakładki. Ilość pozostałych etapów jest już ustala indywidualnie i może wynosić nawet do 20 cykli, po 3 tygodnie.

Jakie są zalety aparatu nakładkowego na zęby?

Aparat nakładkowy na zęby ma wiele zalet, a główne z nich to:

– brak konieczności ingerowania w szkliwo zębów
– korekta wad zgryzu o niewielkim nasileniu
– dyskrecja i niewielka widoczność aparatu
– duży komfort użytkowania
– możliwość zdjęcia aparatu w celu wykonania prawidłowej higieny jamy ustnej
– krótszy czas leczenia ortodontycznego
– łatwość zakładania
– aparat nakładowy to dużo niższa cena w porównaniu do aparatów stałych