Znieczulenie zębów w ciąży. Znieczulenie zębów w ciąży jest możliwe. Optymalnym okresem na leczenie zębów w ciąży jest 2 trymestr, kiedy organogeneza płodu jest już zakończona. Istotny jest również fakt, że w 2 trymestrze większość kobiet spokojnie wytrzyma dłuższą chwilę na fotelu dentystycznym, co w późniejszym okresie ciąży może być uciążliwe. Bezpieczne znieczulenie stomatologiczne w ciąży zmniejsza stres podczas zabiegu, który odczuwa również maluch. Znacznie zmniejsza także dolegliwości bólowe.
Jakie znieczulenie stomatologiczne można stosować w ciąży?
Bardzo istotne jest, by już na samym początku wizyty przyszła mama poinformowała lekarza, że jest w ciąży. Stomatolog na podstawie otrzymanych informacji dobierze odpowiedni środek znieczulający. Znieczulenie dentystyczne w czasie ciąży to preparaty pozbawione środków obkurczających naczynia krwionośne.
Znieczulenie przewodowe zęba w ciąży, a leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe bywa bolesne, dlatego u pacjentek w ciąży również stosowane jest znieczulenie. Tak jak wspomnieliśmy, stomatolog dobiera odpowiedni preparat, który nie wpływa negatywnie na płód. Tak samo wygląda znieczulenie przy wyrywaniu zęba w ciąży i w każdym innym przypadku. Jeżeli chodzi o leczenie kanałowe przyszłej mamy, nie można niestety wykonać przed zabiegiem zdjęcia RTG, dlatego stomatolog podczas zabiegu używa specjalnego mikroskopu, by dokładnie opracować kanały. Jest to tzw. leczenie kanałowe pod mikroskopem.