Ząbkowanie u dzieci, jak sobie z nim radzić? Wiele mam zastanawia się, jak radzić sobie z ząbkowaniem u dzieci. Ząbkowanie to bowiem dość problematyczny okres – zarówno dla rodziców, jak i dla maluchów. To, ile trwa ząbkowanie u dzieci oraz jakie są objawy i co pomaga najlepiej, zawsze uzależnione jest od indywidualnego przypadku. U każdego dziecka rozwój narządów jamy ustnej przebiega bowiem w inny sposób. Niektóre dzieci nie odczuwają żadnych dolegliwości, a rodzice dowiadują się o ząbkowaniu widząc pierwszego ząbka, inne natomiast przeżywają prawdziwe piekło, gotując je również swoim rodzicom.
Ząbkowanie u dzieci — objawy
Jak rozpoznać, że nasze dziecko ząbkuje? Kiedy rozpoczyna się ząbkowanie, u dziecka może wystąpić gorączka, rozdrażnienie, apatia, brak apetytu, rozdrażnienie, problemy ze snem i koncentracją. Wiele mam przyznaje, że najwięcej nieprzespanych nocy zafundowały im pierwsze ząbki. Nie ma się czemu dziwić — ząb musi przedrzeć się przez dziąsło, zanim widoczna będzie jego korona. Jest to najczęściej bolesne doświadczenie, a małe dzieci nie potrafią wyrazić tego co czują słowami. Stają się więc marudne, rozdrażnione, a z uwagi na ból w jamie ustnej nie chcą również spożywać pokarmów. Ząbkowanie u dzieci to proces, w którym każdy jeden objaw napędza drugi: brak snu wzmacnia rozdażenienie, głód powoduje płacz, a ból złość — bardzo ważne jest, by znaleźć odpowiedni sposób, który pomoże naszemu dziecku poradzić sobie z tą trudną sytuacją.
Kiedy zaczyna się ząbkowanie u dzieci?
Od kiedy trwa ząbkowanie i kiedy się kończy? To tak jak wspomnieliśmy kwestie indywidualne, jednak pierwszy ząb pojawia się przeważnie w okolicy 6-7 miesiąca życia. Do kiedy trwa ząbkowanie u dzieci? To równie indywidualna kwestia, jednak średnio przyjmuje się, że powinno skończyć się po ukończeniu 2 roku życia.
Ząbkowanie u dzieci — kolejność
Jeżeli chodzi o kolejność wyrzynania się ząbków u dzieci, pierwsze wychodzą dolne jedynki, a miesiąc później powinny pojawić się górne jedynki. Następne w kolejności są czwórki, kły oraz piątki.
Ząbkowanie u dzieci — domowe sposoby
Jak radzić sobie z ząbkowaniem u dzieci? Pomogą tu domowe sposoby i środki dostępne w aptekach. Bez wątpienia potrzebny jest jednak spokój, rozumienie i cierpliwość ze strony rodziców. Gdy dziecko ciężko przechodzi przez okres ząbkowania, nie może z tego powodu spać, ani swobodnie jeść, można sięgnąć po środki przeciwbólowe dla maluchów. Dodatkowo pomogą również na występowanie gorączki, która jest częstym objawem ząbkowania. Innym sposobem jest schładzanie bolącego dziąsła. Dostępne są specjalne gryzaczki, które chłodzi się w lodówce. Można również zakupić specjalną maść na dziąsła, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny i zawsze myć ręce przed posmarowaniem dziąseł.