-->

Wybielanie zębów, a aparat ortodontyczny

Czy można przeprowadzić zabieg wybielania, nosząc aparat ortodontyczny? Wybielanie zębów i aparat ortodontyczny, to z pozoru idealne połączenie umożliwiające uzyskanie idealnego uśmiechu. Z pewnych względów nie jest jednak zalecane przeprowadzanie wybielanie w trakcie noszenia aparatu. Taki zabieg jest co prawda możliwy, ale istnieją pewne zastrzeżenia. Zdecydowanie bezpieczniej wstrzymać się ze zmianą koloru zębów do zdjęcia aparatu lub wykonać je przed leczeniem ortodontycznym.

Zabieg wybielania przed założeniem aparatu ortodontycznego

Wybielanie przed założeniem aparatu oraz pod ścisłą kontrolą stomatologa jest skuteczne, ale trzeba mieć na uwadze ograniczoną trwałość zabiegu. Dlaczego? Wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym to gwarancja śnieżnobiałych zębów nawet przez 3 lata. Wszystko zależy jednak od odpowiedniej higieny jamy ustnej, a aparat na zęby może ją utrudniać. W niektórych przypadkach może to oznaczać, że po zdjęciu aparatu zabieg trzeba będzie powtórzyć. Dodatkowo skrzywione lub nachodzące na siebie zęby mogą spowodować, że preparat wybielający i światło lampy nie dotrze dokładnie tam, gdzie powinien i po zakończeniu leczenia, kolor szkliwa będzie się różnił.

Zmiana koloru uzębienia podczas noszenia aparatu ortodontycznego

Zmiana koloru uzębienia podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwa, ale nie jest to zabieg polecany przez stomatologów. Dokładny zabieg zmiany koloru jest utrudniony poprzez zamki i klej mocujący aparat, co może powodować ciemne plamy na szkliwie po zakończeniu leczenia u ortodonty. Nie istnieje również gwarancja, że preparat wybielający nie osłabi działania kleju.

wybielanie zębów, a aparat ortodontyczny
fot. pixabay

Wybielanie zębów po zdjęciu aparatu ortodontycznego

W większości przypadków wybielanie ma sens dopiero po zdjęciu aparatu stałego. Ortodonta ocenia przebieg leczenia, a stomatolog planuje ewentualny zabieg. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że po zdjęciu aparatu najlepiej odczekać około 4 tygodnie, ponieważ zęby po leczeniu ortodontycznym są osłabione i mogą być nadwrażliwe. Tak jak w każdym przypadku, równie po noszeniu aparatu, wybielanie zębów u dentysty poprzedza dokładna konsultacja, ocena stanu uzębienia i leczenie ewentualnych ubytków. Nie ma tu znaczenia, czy wykonujemy wybielanie laserem, lampą beyond, czy nakładkowe wybielanie w gabinecie. Zęby przed zabiegiem muszą być całkowicie zdrowe.