Wady zgryzu u dzieci — rodzaje i leczenie. Wady zgryzu u dzieci to dość często występujące zjawisko. Nawet połowa dzieci w wieku szkolnym cierpi na różnego rodzaju wady zgryzu. Nieprawidłowości w budowie poszczególnych narządów jamy ustnej wpływają na codzienne funkcjonowanie, między innymi prawidłowe żucie pokarmów, czy mowę, dlatego wymagają natychmiastowego leczenia i korekty. Jakie wady zgryzu wyróżniamy u dzieci i dlaczego powstają?
Co to jest wada zgryzu?
Wada zgryzu u dziecka to wszelkiego rodzaju zaburzenia w budowie i funkcjonowaniu narządów jamy ustnej. Nieprawidłowości w budowie szczęk, przekładają się na szereg problemów związanych z rozwojem mowy, jedzeniem, czy oddychaniem. To jednak nie koniec — wady zgryzu wpływają także na ogólny stan przyzębia, zębów oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Nie można zapomnieć o tym, że nieestetyczny uśmiech i tzw. krzywy zgryz to również powód do wstydu i brak pewności siebie, co u dzieci może wyrządzić szczególne szkody.
Wady zgryzu u dzieci — przyczyny
Duży wpływ na powstanie wad zgryzu ma niepoprawny układ łuków zębowych oraz nieprawidłowa budowa i położenie kości szczęki i żuchwy. Wada zgryzu u dziecka może pojawić się już w życiu płodowym — takie wady nazywamy wadami wrodzonymi. Mogą również pojawić się po urodzeniu, wtedy są to nabyte wady zgryzu. Przyczyn powstawania nieprawidłowości w budowie jamy ustnej jest wiele. Popularne są wady zgryzu u dzieci od smoczka, ssania kciuka lub zbyt długiego jedzenia z butelki. Wady mogą również powstać poprzez nieodpowiednie przystawianie do piersi lub poród kleszczowy. Wpływ na powstawanie wad zgryzu ma także przyjmowanie przez matkę niektórych leków podczas ciąży. Często pojawiającym się na forach zagadnieniem, jest „wady zgryzu u dzieci, a zgrzytanie zębami”. Zgrzytanie zębami jest bardzo niebezpieczne, dlatego powinno zostać jak najszybciej skorygowane. Owszem, jest to wada, jednak jej podłoże może być bardzo zróżnicowane.
Rodzaje wad zgryzu u dzieci
Jeżeli chodzi o dziecięce wady zgryzu, wyróżniamy ich aż kilkanaście, jednak najpopularniejsze to:
– tyłozgryz
– przodozgryz
– zgryz otwarty
– zgryz głęboki
– stłoczenia zębów
– zęby odseparowane (szpary między zębami, szpary między jedynkami, diastema)
Wada zgryzu u dziecka — od kiedy i jak leczyć?
Wady zgryzu u dzieci i to od kiedy ją leczyć oraz jak, to bardzo ważne aspekty. Przeważnie pierwsza wizyta u ortodonty odbywa się między 8, a 12 rokiem życia dziecka. Wstępnej oceny wad, dokonuje przeważnie lekarz pediatra. Wada zgryzu u dzieci oznacza przymusowe leczenie. Najczęściej są to tzw. wady złożone, a nie książkowe przypadki. Metody leczenia są różne, a najczęściej obejmują:
– leczenie aparatem ortodontycznym
– ćwiczenia mięśniowe
– leczenie szpatułką
Niekiedy korekta wady zgryzu u dzieci wymaga ingerencji chirurga twarzowo-szczękowego.