-->

Nowoczesne aparaty ortodontyczne i ich rodzaje

Nowoczesne aparaty ortodontyczne pozwalają na skuteczne leczenie wszelkiego rodzaju wad zgryzu. Są zatem nieodzownym elementem leczenia ortodontycznego, które wykonuje lekarz ortodonta. Aparaty ortodontyczne w całkowicie bezpieczny i kontrolowany sposób zmieniają położenie zębów w łuku zębowym. Wyróżniamy różne rodzaje aparatów ortodontycznych, ze względu na sposób rozmieszczenia w jamie ustnej pacjenta. Na rynku są także dostępne aparaty ortodontyczne dla dzieci i dla dorosłych.

 

nowoczesne aparaty ortodontyczne
fot. pixabay

Aparaty ortodontyczne stałe

Nowoczesne aparaty ortodontyczne stałe wykorzystywane są bardzo często, z uwagi na wysoką skuteczność w walce z najbardziej skomplikowanymi wadami zgryzu. Aparaty stałe są przytwierdzane specjalnym klejem na powierzchni zębów, co przekłada się na odpowiednie położenie w łuku zębowym. Wymagają niestety dość długiego czasu stosowania, jednak przynoszą spektakularne efekty. Aparaty ortodontyczne stałe, w zależności od indywidualnych preferencji oraz danej wady zgryzu, niekiedy wymagają nawet 2-3-letniej terapii. W zależności od wyglądu aparatu i wykorzystanych do jego budowy materiałów wyróżniamy różne rodzaje aparatów stałych:
Aparaty ortodontyczne metalowe — stale aparaty metalowe to najpopularniejsze rozwiązanie w ortodoncji. Poszczególne elementy aparatu wykonane są z metalu, który wyróżnia się niebywałą trwałością i odpornością na użytkowanie. Niestety, metalowe aparaty ortodontyczne są widoczne na łuku zębowym. Często są również odczuwalne podczas użytkowania, ponieważ traumatyzują wewnętrzna stronę policzków i język. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak stosunkowo niska cena.

Aparaty ortodontyczne estetyczne – można powiedzieć, że są to aparaty ortodontyczne niewidoczne dla otoczenia. Cenią je zatem pacjenci, którym zależy na estetyce i dyskrecji. Nie są jednak polecane dla osób ze skłonnością do częstego osadzania się kamienia nazębnego z uwagi na ryzyko odbarwienia.

Nowoczesne aparaty ortodontyczne samoregulujące – aparat samoregulujący to rodzaj aparatu ortodontycznego, który wykorzystuje najnowocześniejszą technologię – nie posiada ligatur, czyli charakterystycznych gumek. Leczenie ortodontyczne odbywa się niezwykle płynnie i łagodnie, wyróżniając się wysoką skutecznością. Co ważne, są zdecydowanie przyjemniejsze w noszeniu i nie powodują bólu języka oraz policzków.

Aparaty ortodontyczne ruchome

Nowoczesne aparaty ortodontyczne to takie, które zakładane są na stałe, a o zdjęciu decyduje zawsze lekarz ortodonta lub aparaty ortodontyczne ruchome, czyli takie, które możemy w każdej chwili samodzielnie ściągnąć. Aparaty ortodontyczne ruchome możemy np. zdjąć na noc. Właśnie dlatego stanowią ważny aspekt wczesnego leczenia wad zgryzu u dzieci. Aparaty ruchome stosujemy podczas korekcji wad zgryzu, które nie wymagają obrotu bądź znacznego przemieszczania zębów. Aparaty ortodontyczne ruchome to różne rodzaje, wyróżniamy: aparaty ortodontyczne invisalign, które są niewidoczne dla otoczenia oraz aparat Clear Aligner.

Nowoczesne aparaty ortodontyczne przed i po — jakie są efekty?

Jeżeli chodzi o efekty leczenia ortodontycznego, można się ich spodziewać w różnym czasie, w zależności od tego, jaką wadę zgryzu leczymy oraz jaki aparat nosimy. W przypadku aparatów stałych efekt może być widoczny po około 18-30 miesiącach. Należy jednak pamiętać, że na efekt leczenia składa się kilka czynników — nie tylko praca ortodonty, ale również dbałość o higienę jamy ustnej. Leczenie poprzez aparaty ruchome może przynieść szybsze efekty, a pacjent sam może doglądać postępów leczenia.

stomatolog Lublin