Kiedy wykonać bonding zębów? Zastanawiasz się czym jest i kiedy wykonać bonding zębów? Bonding jest nie inwazyjną metodą odbudowy zębów przy użyciu naturalnego kompozytu pozyskanego z żywicy. Stomatologia estetyczna daje dziś szerokie spektrum możliwości odbudowy uzębienia w bezpieczny sposób.
Bonding polega na pokryciu zębów przez lekarza dentystę cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy, jest to trwały materiał, dający natychmiastowy efekt. Mówiąc o efektach, będzie to nie tylko odbudowa, ale także wybielanie zębów. Dodatkowo stomatolog metodą bondingu jest w stanie wyrównać powierzchnię naszych zębów, odbudować i wyrównać ubytki (np. ukruszony ząb, różnice w długości zębów), nadbudować koronę. Nie musisz, więc wydawać ogromnych pieniędzy na licówki, nie potrzebujesz chirurga stomatologa, aby uratował Twój uśmiech, wystarczy jedna wizyta u dentysty i skorzystanie z leczenia zębów metodą bondingu, będącego świetną alternatywą dla inwazyjnych zabiegów. Efekty są widoczne od razu po wyjściu z kliniki stomatologicznej. Zęby są białe, mają gładką powierzchnię, są równe i mają idealny kształt. Następuje zdecydowana poprawa wyglądu Twojego uśmiechu.
Jak wygląda zabieg bondingu?
Zabieg bondingu składa się z kilku etapów. Na zęby o nieco zmniejszonej powierzchni, wytrawione kwasem o niskim stężeniu procentowym zakłada się tzw. bondy. Nakładana jest żywica kompozytowa i właściwy kompozyt, kształtując przy tym zęby. Na koniec zabiegu powierzchnia zębów jest polerowana i stomatolog wykonuje za pomocą wiertła anatomiczne załamania, które w naturalny sposób będą odbijać światło.
Bonding zaleca się wykonać w przypadkach, kiedy:
- Ukruszy Ci się ząb
- Dojdzie do pęknięcia zęba lub złamania korony zębowej
- Chcesz wyrównać długość zębów w przypadku ich dysproporcji
- Chcesz wygładzić powierzchnię zębów
- Pragniesz pozbyć się szpar między zębowych lub diastemy
- Chcesz zniwelować zniekształcenia korony zęba
- Marzysz, aby wybielić swój uśmiech
Przeciwwskazania do wykonania bondingu?
Niestety istnieje kilka przeciwskazań do wykonania zabiegu bondingu. Pierwszym krokiem przed wykonaniem jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego jest konsultacja z Twoim lekarzem dentystą. To on, jako specjalista powie czy istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu. Bonding może być wykonany tylko na zdrowych zębach. Z wykonania go wykluczają bezwzględnie próchnica i choroby przyzębia. Nie poleca się bondingu również osobom, które cierpią na bruksizm.
Efekt prawidłowo wykonanego zabiegu bondingu powinien utrzymać się około 5 lat. Wpływ na to ma higiena jamy ustnej (używanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej), dieta (picie kawy, herbaty), palenie papierosów. Nie można również zapominać o regularnych wizytach w klinice stomatologicznej na zabiegu polerowania zębów.