Kiedy stomatolog zleca pantomogram? Zacznijmy od tego, że pantomogram jest badaniem niezbędnym do wykonania prawidłowej diagnostyki i oceny stanu uzębienia pacjenta. Na podstawie wyników pantomogramu lekarz stomatolog może wykryć stany chorobowe w tkankach szczęki, żuchwy, zębów i zatok szczękowych. Obraz pantomogramu daje lekarzowi dentyście możliwość oceny czy zęby leczone endodontycznie mają odpowiednio wypełnione kanały.
Wskazania do wykonania pantomogramu
Wskazaniem do wykonania pantomogramu jest zaawansowana próchnica, stomatolog ocenia czy zęby kwalifikują się do lecenia zachowawczego czy wymagają usunięcia. Rentgen wykonywany jest również w przypadku chorób przyzębia np. paradontozy. W chirurgii stomatologicznej badanie pantomogramem pozwala na zobarowanie zatrzymanych ósemek, ułożenie korzeni zębowych i kierunek wyżynania się zębów.Z pantomogramu korzysta również ortodonta, który z jego pomocą określa rozmieszczenie zębów, z jaką wadą zgryzu ma do czynienia i na tej podstawie dobiera odpowiedni aparat ortodonyczny.
Czym jest pantomogram?
Pantomogram to rodzaj zdjęcia rentenowskiego. Przed wykonaniem badania pacjent musi zdjąć wszystkie metalowe przedmioty, biżuterię czy okulary. Zakłada isę również ołowiany fartuch ochronny, w celu zabezpieczenia narządów wewnętrznych przez promieniowaniem rentenowskim. Podczas badania pacjent stoi nieruchomo, zagryzając specjalną końcówkę, a głowica pantomogramu obraca się wokół jego głowy przez 15 sekund. Obraz z badania w cyfrowej wersji pojawia się w programie do obróbki zdjęć rentenowskich i jest gotowy do odczytania i interpretacji przez lekarza. Należy pamiętać, aby przed badaniem pantomogramem poinformować stomatologa o możliwości ewentualnej ciąży, ponieważ jest to przeciwwskazanie do wykonania badania. Pantomogram wykonuje się u kobiet w ciąży tylko w szczególnych przypadkach, np. urazach szczęki.
Pantomogram jest badaniem całkowicie bezbolesnym, bezinwazyjnym i bezpieczym dla naszego zdrowia. Zaawansowana technologia wprowadzona przez kliniki stomatologiczne i gabinety ortodontyczne daje nam możliwość przeprowadzenia badania w ścisłych normach bezpieczeństwa. Dzisiaj lekarze korzystają z urządzeń cyfrowych, które emitują bardzo małą dawkę promieniowania, co pozwala w krótkim czasie powtórzyć pantomogram nawet kilkukrotnie, jeśli zainstnieje taka potrzeba. Wykonuje się go również u dzieci w przypadku wad zgryzu, przedwczesniej utraty zębów mlecznych, nieprawidłowego ułożenia zębów i braku miejsca w łuku zębowym.