Zanim wyjaśnimy, jakie objawy dają zatrzymane ósemki, wyjaśnijmy, czym w ogóle jest to zjawisko i jak powstaje. Zatrzymanie zęba może dotyczyć każdego zęba w jamie ustnej, jednak faktycznie najczęściej zatrzymanie dotyczy tzw. zębów mądrości, czyli ósemek. Mamy z nim do czynienia, gdy ząb utknął w kości szczęki górnej lub dolnej, ale jest prawidłowo wykształcony autonomicznie. Zatrzymanie ósemki może mieć postać częściową lub całkowitą. Częściowe zatrzymanie ósemki to sytuacja, w której kawałek korony wystaje ponad dziąsło, natomiast całkowite zatrzymanie to całkowite otoczenie zęba przez kość.
Jakie są objawy zatrzymanych ósemek?
W przypadku zębów mądrości zdiagnozowanie problemu zatrzymanego zęba nie jest takie łatwe, ponieważ nie każdy pacjent posiada ich zalążki. O zatrzymaniu zęba mogą jednak świadczyć takie objawy, jak:
– Przewlekły ból
– nieprawidłowy zgryz
– paradontoza
– zapalenie przyzębia
– szczękościsk
– próchnica korony zęba częściowo zatrzymanego
Leczenie zatrzymanego zęba
Zatrzymane ósemki — usuwać je, czy nie, a może założyć aparat ortodontyczny? Jedno jest pewnie — zatrzymane ósemki mogą powodować stan zapalny, ból głowy i inne powikłania, dlatego trzeba je leczyć. Stomatolog na podstawie zdjęcia RTG zdiagnozuje problem. Zatrzymane ósemki oznaczają przeważnie usuwane zęba chirurgicznie. Z uwagi na położenie zębów mądrości i stopień zaawansowania problemu, ekstrakcja ósemki może być dość skomplikowanym zabiegiem. Nowoczesna stomatologia to jednak skuteczne znieczulenia miejscowe, które znacznie ułatwiają proces leczenia.