-->

Czym są mosty porcelanowe?

Czym są mosty porcelanowe? Są to stałe uzupełnienia protetyczne, czyli zamocowane na stałe na zębach własnych pacjenta. Jest to niezwykle trwałe i wygodne rozwiązanie, pozwalające na uzupełnienie pojedynczych braków oraz braku kilku zębów sąsiadujących. Mosty porcelanowe są jednocześnie świetną alternatywą dla implantów zębowych. Idealnie naśladują naturalne zęby, zarówno pod względem estetycznym, jak również funkcjonalnym.

mosty porcelanowe
fot. pixabay

Mosty porcelanowe — jak wygląda zabieg?

Wykonanie mostów porcelanowych wymaga odbycia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej wizyty protetyk po wcześniejszym zaplanowaniu zabiegu (konsultacja, pantomogram) przystępuje do szlifowania zębów. Wszystkie czynności wykonuje w znieczuleniu miejscowym w związku z tym pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Zeszlifowane zęby zostają zabezpieczone poprzez korony tymczasowe, a wycisk zębów trafia do laboratorium protetycznego. Druga wizyta to przeważnie cementowanie mostów, ewentualnie przy większych uzupełnieniach, stomatolog przymierza tzw. szkielet mostu, dokonując korekt. Na trzeciej wizycie dentysta cementuje uzupełnienie protetyczne na stałe w jamie ustnej pacjenta.

Mosty porcelanowe — wskazania

Mosty protetyczne można wykonać u pacjentów, u których występują braki zębowe, o ile mamy do czynienia z obecnością odpowiednio ulokowanych zębów filarowych. Leczenie protetyczne trwa w tym przypadku zaledwie kilka dni – po tym czasie, pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.