-->

Czym jest suchy zębodół i jak go leczyć?

Suchy zębodół to rzadkie powikłanie po zabiegu, jakim jest ekstrakcja zęba, czyli usunięcie zęba, najczęściej zmienionego chorobowo. Suchy zębodół powstaje w miejscu ekstrakcji w wyniku braku skrzepu, który powinien zabezpieczać powierzchnie dziąsła. Skrzep może zostać wypłukany, rozpuszczony bądź nie wytwarza się w ogóle, np. przez nieprawidłowe ukrwienie rany. Często to zachowanie pacjenta prowadzi do powstania suchego zębodołu. Lekarz stomatolog zaleca wstrzymanie się z silnym płukaniem jamy ustnej lub spożywaniem posiłków bezpośrednio po zabiegu usuwania zęba. Nie stosowanie się do zaleceń, skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami. Suchy zębodół powstaje przeważnie po zabiegu usuwania dolnych zębów trzonowych, a w grupie ryzyka wystąpienia powikłań znajdują kobiety po 40 rż.

Po jakim czasie od zabiegu ekstrakcji może wystąpić suchy zębodół?

Suchy zębodół pojawia się przeważnie już dwa dni po zabiegu usunięcia zęba, jego pierwsze objawy to dolegliwości bólowe, które stają się coraz bardziej odczuwalne. Z czasem stają się niemożliwe do wytrzymania, a pacjent zmuszony jest sięgać po silne leki przeciwbólowe.

Suchy zębodół
fot. pixabay

Suchy zębodół — objawy

Suchy zębodół w pierwszych godzinach objawia się poprzez silny, pulsujący ból w jamie ustnej. Z czasem ból występować może również w okolicy skroni, oczu, czy nawet ucha. Okolica zabiegowa staje się niezwykle wrażliwa na dotyk, a pacjent może czuć nieprzyjemny zapach z ust oraz zaburzenia smaku. W niektórych przypadkach suchy zębodół to także gorączka i ogólne rozbicie.

Jak wygląda suchy zębodół?

Suchy zębodół to brak skrzepu zabezpieczającego po wyrwanym zębie. Rana nie ma zatem bariery ochronnej, a proces gojenia nie zachodzi prawidłowo. Zębodół jest zatem pusty, może natomiast wypełniać go szaro-brunatna masa o nieprzyjemnym zapachu. Czasami w miejscu, gdzie wcześniej był ząb, widać kość zębodołu.

Suchy zębodół — leczenie

Jak leczyć suchy zębodół? Z pewnością należy wybrać się do lekarza stomatologa. W żadnym wypadku nie należy leczyć dolegliwości na własną rękę, domowymi sposobami. Objawy niekiedy są niemożliwe do zniesienia i jak najszybciej należy umówić się na wizytę w gabinecie. Leczenie suchego zębodołu wymaga w pierwszej kolejności dokładnego oczyszczenia rany. Następnie stomatolog nakłada specjalny środek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym i zabezpiecza zębodół specjalnym opatrunkiem. Ile trwa leczenie suchego zębodołu? Zdarza się, że może trwać nawet dwa tygodnie. Warto jednak dokładnie słuchać zaleceń stomatologa i doprowadzić leczenie do końca.