Czym jest oraz jak leczyć diastemę? Diastema jest wadą zgryzu wymagającą leczenia, jednak nie we wszystkich przypadkach. Kiedy zatem diastema wymaga ingerencji lekarza stomatologa lub ortodonty? Diastema to wada zgryzu, polegająca na przerwie między siekaczami przyśrodkowymi w szczęce górnej. Jeżeli przerwa między jedynkami nie przekracza dwóch milimetrów mówimy o defekcie natury estetycznej, niewymagającej ingerencji lekarza, jeżeli zaś przerwa ma więcej niż dwa milimetry stanowi już wadę zgryzu, wymagającą podjęcia leczenia przez stomatologa lub ortodontę.
Rodzaje, przyczyny i typy diastemy
Wiemy już, czym jest diastema, ale dlaczego w ogóle powstaje? Istnieje kilka przyczyn diastemy. Powstaje ona w wyniku:
• przerostu wędzidełka wargi górnej lub zbyt niskiego przyczepu – jest to diastema prawdziwa
• hipodoncji czyli braku siekaczy bocznych lub mikrodoncji czyli zmniejszenia rozmiaru zębów, co daje zębom miejsce i sprzyja ich rozsunięciu, oraz w wyniku hiperdoncji czyli pojawienia się zęba nadliczbowego – jest to diastema rzekoma
• wymiany uzębienia z mlecznego na stałe między 7 a 9 rokiem życia – jest to diastema fizjologiczna
Typy diastemy wyróżnia się ze względu na ustawienie siekaczy przyśrodkowych względem siebie:
• diastema równoległa – jedynki ustawione względem siebie równolegle
• diastema zbieżna – korzenie siekaczy przyśrodkowych oddalone od siebie, a krawędzie jedynek zaś zbliżone
• diastema rozbieżna – korzenie siekaczy przyśrodkowych zbliżone do siebie, krawędzie jedynek zaś oddalone
Leczenie diastemy
Każdy rodzaj diastemy różni się sposobem leczenia. Lekarz stomatolog ortodonta podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie, dobierając metodę wyeliminowania wady zgryzu. Jeśli przerwa między siekaczami przyśrodkowymi jest mniejsza niż 2 mm nie ma wskazań do jej usuwania. Należy wtedy pamiętać o odpowiedniej higienie przestrzeni między zębowej, używaniu nici dentystycznych i specjalnie dobranych szczoteczek do czyszczenia przerwy między zębami. Jeżeli dochodzi do sytuacji, kiedy diastema jest wadą zgryzu z przerwą między siekaczami przyśrodkowymi powyżej 2 mm kwalifikuje się do leczenia w gabinecie stomatologicznym, bądź u lekarza ortodonty. Najdłużej trwającą, ale zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia diastemy jest założenie aparatu ortodontycznego. Wiąże się to jednak z wieloletnim noszeniem łuku retencyjnego dla utrzymania efektów leczenia. Najszybszą i najmniej inwazyjną metodą jest użycie kompozytu do pozbycia się przerwy między zębowej, np. metodą bondingu. Kolejnym rozwiązaniem, aby poprawić wygląd naszego uśmiechu i pozbyć się wady zgryzu jest założenie licówek. Ostateczną decyzję podejmujemy zawsze z lekarzem dentystą, bowiem dobranie leczenia diastemy zależy od przyczyny odpowiadającej za powstanie diastemy.
Ważne jest, aby pamiętać również o wizytach u stomatologa dziecięcego, szczególnie przy wymianie zębów mlecznych na stałe, ponieważ istnieje ryzyko pojawienia się w tym momencie diastemy u naszego malucha.