-->

Czy można wybielić zęby martwe?

Czy można wybielić zęby martwe? Jesteś po leczeniu endodontycznym, Twoje zęby nabrały nieestetycznej barwy i zastanawiasz się czy można wybielić zęby martwe? Odpowiedź brzmi: tak – możemy zastosować zabieg wybielania zębów nawet jeśli ząb jest martwy. O sposobie wybielania zębów w takim przypadku zawsze decyduje lekarz stomatolog.

Kiedy mamy do czynienia z zębem martwym?

Po leczeniu endodontycznym, które jest ratunkiem przed usunięciem zęba lub koniecznością wstawienia implantu, z biegiem czasu ząb może zmienić kolor, stać się ciemny. Dzieje się tak, ponieważ podczas leczenia kanałowego w koronie zęba mogą zostać maleńkie fragmenty miazgi zębowej i krwi, które z biegiem czasu rozkładają się i tworzą nieestetyczne przebarwienia. Z racji tego, że ząb zmienia kolor od środka nie jest możliwe wybielanie martwych zębów domowymi sposobami, zawsze musi być to wykonane w gabinecie stomatologicznym pod okiem lekarza dentysty.

 

wybielanie zębów martwych
fot. pixabay

Na czym polega wybielanie martwych zębów?

Wybielanie martwych zębów polega na ponownym otworzeniu zęba, a następnie zabiezpieczeniu korzenia w taki sposób, aby preparat do wybielania nie dostał się do kanału zębowego. Zabieg wybielania martwych zębów zawsze poprzedza badanie rtg , dzięki któremu dentysta może ocenić czy leczenie endodontyczne zostało wykonane prawidłowo i czy nie ma przeciwwskazań do zabiegu wybielania. Preparat wprowadzony w miejsce przebarwienia należy wymieniać co kilka dni, aż do uzyskania pożądanego efektu wybielenia. Jeśli efekty wybielania są dla nas satysfakcjonujące stomatolog zabezpiecza zęba odpowiednim rodzajem wypełnienia. Może się jednak okazać, że po kilkukrotnej wymianie preparatu wybielającego nie będziemy do końca zadowoleni z efektu – nie zawsze możliwe jest wybielenie zęba w 100%, pozostaje on ciemniejszy w niektórych miejscach. Należy również pamiętać, że wybielanie martwych zębów powinno się co jakiś czas powtarzać, ponieważ może dojść do sytuacji, że ząb poddany zabiegowi ściemnieje ponownie.

Metody wybielania martwych zębów

Istnieje kilka metod wybielania martwych zębów, zawsze jest to kwestia indywidualna i to lekarz stomatolog decyduje o wyborze najlepszej dla pacjenta metody wybielania.

Metody wybielania martwych zębów:
• Wybielanie wewnątrzkomórkowe – wybielanie przez wprowadzenie preparatu wybielającego do wnętrza zęba
• Wykonanie wkładu koronowo –korzeniowego – polecane w przypadku złamania zęba, pozbawionego w dużej części korony
• Wykonanie korony protetycznej – oprócz wybielania wmacnia zęba i pozwala na jego naturalny wygląd
• Licówki – nakładki wykonane z kompozytu lub porcelany, wzmacniają zęby i pozwalają na osiągnięcie natychmiastowego efektu wybielania

Biały i zdrowy uśmiech jest naszą wizytówką, jeśli mamy problem z przebarwieniami martwych zębów warto o konsultację w klinice stomatologicznej, Twoj lekarz dentysta na pewno wybierze dla Ciebie odpowiednią metodę pozbycia się nieestetycznego wyglądu uzębienia.