-->

Co to jest zapalenie przyzębia?

Zanim odpowiemy na pytanie, co to jest zapalenie przyzębia, warto zwrócić uwagę na rolę, jaką odgrywa w jamie ustnej. Jama ustna człowieka to bowiem nie tylko zęby, ale także przyzębie, czyli dziąsła i błona śluzowa cementu korzeniowego, wyrostka zębodołowego oraz kości zębodołu, a także ozębnej, czyli więzadeł, naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. Tkanka odpowiada za odżywienie zębów, wytwarzanie kości wyrostka zębodołowego oraz amortyzację sił powstających podczas żucia. Jak widać przyzębie, odgrywa niezwykle istotną rolę, a zapalenie przyzębia może powodować utratę zdrowych zębów u chorego pacjenta. Niekiedy chore przyzębie może mieć rozmiar wielkości dłoni dorosłego człowieka.

Zapalenie przyzębia — rodzaje

Choroby przyzębia dzieli się na dwa rodzaje: choroby dziąseł i choroby przyzębia. Choroby dziąseł to z kolei dwie grupy, pierwsza z nich związana jest bezpośrednio z płytką nazębną oraz chorobami wywołanymi czynnikami ogólnoustrojowymi, takimi jak zmiany hormonalne, choroby krwi, choroby dziąseł wywołane przez leki i zaburzenia odżywiania. Druga grupa związana jest z infekcjami jamy ustnej oraz zmianami genetycznymi. Mogą mieć również związek z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak pęcherzyca, czy toczeń.

Zapalenie przyzębia — przyczyny

Jama ustna to siedlisko dla miliona bakterii i grzybów, które bytują w niej niemalże od narodzin człowieka. Jeżeli utrzymujemy prawidłową dietę, dbamy o higienę jamy ustnej, a odporność organizmu nie jest w żaden sposób osłabiona, poziom bakterii utrzymuje się na odpowiednim poziomie, nie zagrażając w żaden sposób naszemu zdrowiu. Jeżeli jednak jeden z elementów bądź wszystkie jednocześnie zostają w jakiś sposób nadszarpnięte, a do tego dochodzi jeszcze palenie tytoniu, przyjmowanie leków, nieprawidłowy sposób oddychania, np. przez usta oraz ewentualne wady zgryzu — poziom bakterii w jamie ustnej znacznie wzrasta. Zapalenie przyzębia może się także pojawić w wyniku zaburzeń hormonalnych, np. u kobiet w ciąży, podczas menstruacji, czy przekwitania.

Zapalenie przyzębia — objawy

Wiemy już, co to jest zapalenie przyzębia, oraz że wywołują je bakterie, sprowokowane chorobami lub nieprawidłowymi nawykami, jednak jak rozpoznać, że w naszej jamie ustnej rozwija się niebezpieczny dla naszego zdrowia stan? W początkowym stadium, choroby przyzębia mogą nie dawać żadnych objawów. Pierwsze z nich, jakie można zauważyć to krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów oraz gryzienia twardych pokarmów lub nieprzyjemny zapach z ust. Pozostałe objawy, które ukazują się nieco później, to: widoczne odsłanianie się korzeni zębowych oraz zmiana kształtu i koloru dziąsła. W sytuacji bardziej zaawansowanego zapalenia mogą pojawić się znaczne zaburzenia estetyczne.

 

zapalenie przyzębia
fot. pixabay

Zapalenie przyzębia — leczenie

Leczenie zapalenia przyzębia w pierwszej kolejności powinno polegać na wytłumaczeniu pacjentowi, że fundamentalną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. I to właśnie na tym polega leczenie domowe zapalenia przyzębia. Żadne leki, ani zabiegi w gabinecie dentystycznym nie pomogą na zapalenie przyzębia, jeżeli pacjent nie będzie dbał o szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów każdego dnia. Prawidłowe leczenie chorób przyzębia zależy od zaawansowania choroby u danego pacjenta oraz rodzaju zapalenia.