Co to jest resekcja zęba? Resekcja zęba to zabieg, który niestety dla wielu pacjentów jest prawdziwym koszmarem. Jest to ostateczność, gdy metody leczenia stomatologicznego nie przyniosły rezultatów. Zdarza się, że na leczenie kanałowe lub chirurgiczne jest po prostu za późno i pozostaje jedynie usunięcie zęba, czyli resekcja.
Na czym polega resekcja zęba?
Resekcja zęba, a dokładnie resekcja wierzchołka korzenia, to zabieg, który przeprowadza się poprzez nacięcie ślizówki w okolicy korzenia zębowego. Następnie stomatolog za pomocą specjalnego dłuta stomatologicznego wycina okienko kostne. Kolejny etap to odcięcie wierzchołka korzenia zęba, który nie został wyleczony podczas leczenia stomatologicznego. Dzięki temu dentysta usuwa zmiany zapalne, powodujące dolegliwości w tej konkretnej okolicy. Po wykonaniu wszystkich etapów resekcji chirurg stomatolog oczyszcza ubytek i wyrównuje brzegi kości i bardzo szczelnie wypełnia kanał korzeniowy od strony wierzchołka. Końcowy etap resekcji zęba to zszycie rany oraz oczekiwanie na zagojenie.
Resekcja zęba — możliwe powikłania
Usuwanie zęba to dość inwazyjny zabieg chirurgiczny, dlatego po zabiegu może pojawić się ból, opuchlizna oraz krwawienie. Czasem może również wystąpić uciążliwe uczucie mrowienia. Poważniejsze powikłania, do których dochodzi jednak niezwykle rzadko to uszkodzenie sąsiedniego zęba lub porażenie nerwu.
Resekcja zęba — rekonwalescencja
Po resekcji zęba rana powinna zagoić się w ciągu kilku dni. Podczas gojenia należy zachować standardową higienę jamy ustnej, z pominięciem miejsca po usuniętym zębie. Przez kilka dni lepiej zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego oraz bardzo gorących lub zimnych napojów i potraw.